Повече от 20 години продължават опитите на зелени неправителствени организации да провалят изграждането на АМ Струма през Кресненското дефиле. Засега успешно. Но за този период в Дефилето са загинали 55 човека, а над 2000 са ранените. Това е най-кошмарната отсетчка от международен коридор в Европа.
Последната провокация, която са измислили, е съвместен доклад до Бернската конвенция, изпратен от Министерство на екологията и шест екологични НПО, всичките членове на партийната зелена коалиция „За да остане природа в България“, която е и гръбнака на политическа партия "Зелените".
За да се придаде тежест на доклада, намерението на МОСВ, което се управлява от зеления активист Борислав Сандов и еколозите, е той да се приеме от Министерски съвет и тогава да се изпрати на Бернската конвенция от името на МС, а не от името на МОСВ и шест НПО-та.
Докладът е официално публикуван като съвместен документ от името на Министерство на околната среда и водите и шестте НПО. Колаборация, която доказва в пълна степен как министерството е превзето от еколозите и как тази държавна структура, с 3 млрд. лева бюджет, се управлява от външни хора а не от назначените служители.
Интересно е и кои са 6те НПО участвали в изготвянето на доклада:
Първото е „Сдружение за дива природа Балкани“. То се управлява от Андрей Ковачев, който в момента е официален съветник на Сандов.
Втората НПО е „За Земята“. В нея е работил, преди да стане министър, Борислав Сандов. За Земята е представена от два субекта регистрирани на един и същ адрес.
Третото е „Българско дружество за защита на птиците“/БЗДП/. Това сдружение също е член на коалицията „За да остане природа в България“. То е със силни контакти в Брюксел. Откъдето за последните години, според медийни публикации, БЗДП са получили над 20 милиона евро по различни програми.
Четвъртата организация с помпозното име „Институт за зелена политика“ е на Петко Ковачев. Двамата със Сандов са бивши съпредседатели на ПП „Зелените“. В този "Институт " има само един човек - Ковачев.
Петото е "Училище за природа " от село Влахи, което е на 8 км. от Кресна. То е първото зелено частно село в България. Училището, и повечето къщи там, са собственост на зелени активисти, купувани и правени по програми. Там се отглеждаха лешояди по програма за 7 милиона евро.
Най-интересно е участието на чешкото НПО CEE Bankwatch Network -Прага. Преди няколко години точно чешкият филиал на швейцарския концерн Амберт разработи проект за два 15-километрови тунела през Кресненското дефиле. Предварителните изчисления показват, че това съоръжение ще струва най-малко 2 милиарда евро. Срокът за изграждане с всички процедури ще е над 15 години. Тоест на това място ще загинат още 50 човека и хиляди ранени. Не трябва да се забравя, че ако АМ Струма не се довърши до 2027 година, България ще възстанови на Брюксел всичките 2 милиарда лева, които са получени за изградените досега участъци.
Зелените, и лично министър Сандов, от години лобират за тунел. Наред с всичките финансови трудности, тунелът ще се прокопава през най-силно сеизмичната зона на Балканския полуостров. Ще се изкопаят и около 10 милиона тона радиоактивни скали, защото тунелите минават през зона, в която допреди няколко години е имало 5 рудника, от където са добити почти 1000 тона уранова руда.
Тази координирана атака между МОСВ и зелените НПО има една единствена цел. Да се провалят всички други алтернативни трасета и да остане единствена възможност - тунел с две 15 километрови тръби на сегашна стойност 2 млрд .евро. Колко още ще струва на бюджета на България докато се завършат тунелите, може само да се гадае. Но печелившите отсега са ясни. Затова е това бързане. Докато властта в министерство на екологията е в техни ръце.
Текстът на доклада:
"Продължаване на Препоръка № 98 (2002)
и Препоръка № 212 (2022)
по проекта за изграждане на магистрала
през Кресненското дефиле
(България)
СЪВМЕСТЕН ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОКЛАД НА ПРАВИТЕЛСТВОТО И НПО
(Актуализиран)
Документът е изготвен от
Министерство на околната среда и водите (МОСВ)
и
Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, Екологично сдружение "За Земята"/Приятели на Земята България, Българско дружество за защита на птиците, Институт за зелена политика, Природоучилище Влахи, CEE Bankwatch Network.
-юли 2022 г.-
Жалба № 2001/4 и Препоръки № 98 (2002) и 212 (2022) относно проекта за изграждане на автомагистрала през Кресненското дефиле (България) (АМ "Струма", лот 3.2)
Напредък след априлския доклад за напредъка
юли 2022 г
Напредък към изпълнението на Препоръка 212 (2021): установяване на нови отношения на сътрудничество между правителството и жалбоподателите за изпълнение на точка 1 от Препоръката и създаване на три консултативни работни групи, основани на консенсус, съгласно точка 2 от Препоръката.
1. Първата работна група по т. 3 от Препоръката за приемане на природозащитни цели и приоритети на зоните от НАТУРА 2000 в района на Кресненското дефиле приключи успешно работата си. Групата започна работа на 22 февруари 2022 г., проведе 5 срещи и интензивна експертна работа между срещите. Всички резултати бяха обсъдени както по време на срещите, така и по имейл. Наблюдатели на процеса бяха представители на Европейската комисия и Агенция "Пътна инфраструктура". Всички проведени срещи са с пълен видеозапис, който е достъпен за обществен достъп на сайта на Министерството на околната среда и водите. В резултат на това следните приоритети и цели за опазване бяха одобрени с консенсус:
• Общи цели за опазване в заповедите за обявяване
• Консервационни приоритети/приоритетни цели на местата по НАТУРА 2000 (посочени в Приложение 1 към този доклад)
• Специфични за обекта цели за опазване (SSCOs) - както са предложени от проект, ръководен от Министерството на околната среда и водите и с помощта на 2 независими експерти, предоставени от Европейската комисия. Работната група одобри промени в SSCOs за 7 вида - 4 вида влечуги и 2 вида едри бозайници, които са от голямо значение с оглед на случая с АМ "Струма" (посочени в Приложение 2 към настоящия доклад).
На последното си заседание на 20 юни 2022 г. работната група обсъди факта, че ССКО се нуждаят от бъдещи подобрения и част от тези коментари са отразени в заключителния протокол от работата на работната група.
2. Втората (ОВОС/АА ревизия) и третата работни групи (пътна безопасност и нужди на местните общности съгласно т. 9 от Препоръката), домакинствани от МРРБ, не са провеждали срещи до момента.
В заключение, Министерството на околната среда и водите и неправителствените организации приветстват постигнатия напредък в изпълнението на Препоръка 212 (2021) и се надяват, че това ще ускори изпълнението на препоръката в нейната цялост, включително работата на втората и третата работни групи.
И двете страни единодушно приветстват демократичния подход към вземането на решения, заложен в Препоръка 212 (2021) и считат за необходимо да продължат постоянното наблюдение на случая от комисията и секретариата до задоволително ниво на изпълнение на препоръки 98/2002 и 212/ 2021 г. на Постоянния комитет и като инструмент за постигане на по-добро сътрудничество между засегнатите страни по делото.
Данни за контакт на НПО Партньори:
Петко Цветков
Сдружение за дива природа БАЛКАНИ
София 1164, булевард Драган Цанков 8
България
тел: +3 59 88 7 522 206, e-mail: [email protected]
Даниел Попов
Екологично сдружение "За Земята"/CEE Bankwatch Network
София 1164, ул. "Кръстьо Сарафов" 24, ет.1
тел./факс: + 359 2 943 11 23, e-mail: [email protected]
Анелия Стефанова
Лидер на област за енергийна трансформация, CEE Bankwatch Network
Heřmanova 1088/8 Прага 7, 170 00, Чешка република
Тел.: +393338092492 Имейл: [email protected]
Десислава Стоянова
Екологично сдружение "За Земята"/FoE България;
София 1164, ул. "Кръстьо Сарафов" 24, ет.1
тел./факс: + 359 2 943 11 23, e-mail: [email protected]
Ирина Матеева
Българско дружество за защита на птиците (BirdLife в България)
София 1111, п.к.50
тел./факс: + 359 2 72 26 40, e-mail: [email protected]
Петко Ковачев
Институт за зелена политика
София, жк “Лагера”, бл. 25, вх. А, ап. 3
тел./факс: +359 899 444 374, e-mail: [email protected]
Димитър Василев
Училище за природата Влахи
Село Влахи, Община Кресна, Област Благоевград, 2841 Влахи, България
тел: + 3 59 88 7 584 853, e-mail: [email protected]"