От най-малко 1200 км магистрали или скоростни пътища на стойност 20 млрд. лв. има нужда страната ни, за които в бъдеще трябва да се намери механизъм за финансиране. Това обяви служебният регионален министър Иван Шишков по време на изслушването му в парламента.
Шишкоя посочи, че нито една магистрала в България досега не е проектирана изцяло и не се строи изцяло, с изключение на "Тракия".
"Ние сме и магистрално бедни. Това е огромен проблем, който трябва да бъде решен от всички народни представители. Аз, като гражданин на България, се надявам до 10 години да имаме всички магистрали в България. Трябва да бъдат проектирани всички магистрали по най-бързия начин", каза регионалният министър.
По думите му инфраструктурата в България е огромен проблем. Той изброи напредъка на проектите - магистрала "Черно море" е в началото на своето проектиране, за "Хемус" се търси и най-вероянтно ще бъде намерено съвсем скоро окончателно трасе, за да бъде завършена.
По отношение на магистралата "Русе-Маказа", Шишков посочи, че е била обявена за национален обект до Велико Търново, а към момента са одобрени подробните устройствени планове в първите два участъка.
"Надявам се в следващи редовни кабинети да продължи да е приоритет и да продължи да се строи, без да бъдат забравени другите.", каза Шишков.
"Най-важното е да се намери икономически начин да бъдат построени магистралите. Първата задача на МРРБ в следващата година е да възложи проектиране и след това да се търси възможност да се осигурят трасетата със съответните процедури по ОВОС, да има свързаност между тези магистрали, която ще гарантира свръзаността на регионите и на другите гранични с нас държави."
МРРБ да възложи проектиране на всички тези магистрали още догодина и да има свързаност на магистралите с ясен механизъм за финансиране, препоръча Шишков.
"Иначе всеки в рамките на неговия регион, където е депутат, ще говори за пътищата в този регион, но освен че трябва да бъдат планирани, трябва да се намери механизъм как ще бъдат финансирани всички. Иначе след 10-20 г. някои от вас в тази зала ще задават почти същите въпроси", коментира още министърът.
Шишков даде и отчет какво е заварено от служебното правителство.
Магистрала "Европа" - лота до Сливница беше намерен без подробен устройствен план, одобрих го, в момента ще започне отчуждаването. Магистралата, която е започнала да се строи от 2014 година, нямаше одобрен устроиствен план до преди два месеца, мисля, че не е проблема в служебните кабинети, каза Шишков.
По думите му за магистрала "Струма" е намерено свлачище от септември 2020 година. "Намерих го, когато бях заместник регионален министър миналата година, в в момента ще бъде внесен проект за укрепване, така че да може да бъде завършена магистрала Струма, в участъка, в който е започнато строителството между Симитли и Благоевград. Проблемът не може да бъде решен мигновенно, но имам уверението, че в рамките на края на тази година, началото на другата ще бъде обявен проект за укрепване на свлачището, за да може в рамките на няколко месеца поетапно да бъде пуснато движението в този участък.", каза още той.
Шишков посочи, че за АМ "Хемус" е намерено решение и трасе за 7 и 8 лот, който на практика имаха проблеми в определени частъци. 9-ти лот, проблемът е решен и започва одобряването на ПУП в този участък.
"За магистралата от Русе до Велико Търново за два от лотовете също съм одобрил ПУП, за да може да започне строителството в тази посока", каза още той.
"За да се строят магистрали, трябва да има одобрени проекти и влезли в сила ПУП и отчуждени терени. Това, което знаете, че намерихме и за съжаление не можем да строим 4-ти и 5-ти лот на "Хемус", е това, че някой си беше позволил да строи незаконно, без разрешение за строеж", каза Шишков.
На финална фаза е и завършването на скоростния път от Ботевгад към Видин и предстои да започне отчуждаването, каза още Шишков.