Начало на строителството на Западната дъга на околовръстния път в София - между ж.к. "Бъкстон" и ж.к."Люлин", нови търгове за пътно поддържане, ускоряване на строителството на магистрала "Хемус" и скоростния път Видин - Ботевград, изграждането на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле с изцяло източен обход, нов начин за финансиране на общините. Такива са амбициите на регионалния министър Андрей Цеков, който представи основните си приоритети и екипа, с който ще работи. Заради многото отговорности на МРРБ акцентът беше поставен върху общините и пътищата.
Западната дъга на околовръстния път на София
Довършването на околовръстния път на София е сред основните задачи на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Строителството на последния непостроен участък - между ж.к. "Бъкстон" и ж.к."Люлин" - може да започне през 2024 г. Плановете са до края на тази година да бъде обявена обществена поръчка. Тя ще е на инженеринг - проектиране и строителство, при условията на сребърен ФИДИК, каза Цеков. Най-общо казано в "сребърната книга" са включени договорните условия за проектиране, доставка на необходимите материали и строителство, т.нар. "проектиране до ключ".
Той не уточни дали поръчката ще бъде разделена на няколко обособени позиции, за да бъде построен участъкът по-бързо, каквато тактика се прилага при изграждането на метрото, която се оказа изключително успешна.
Одобреният идеен проект предвижда тунели, естакади и пътни възли да разширят пътното платно в участъка между кварталите "Бъкстон" и "Люлин". Трасето за отсечката от бул. "Цар Борис ІІІ" до ж.к. "Люлин" е готово, докато в другата посока към бул. "България" трябва да се процедират още няколко подробни устройствени планове. След като и те бъдат готови, ще бъде обявена обществената поръчка от агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), каза Андрей Цеков. Той не посочи каква ще е прогнозната стойност на обекта.
Идейният проект на последния недостроен участък от западната дъга на Софийския околовръстен път беше разработен още по времето на ГЕРБ през 2020 г. Оттогава на практика нямаше почти никакво движение по реализацията му. Тогавашният премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че за изграждането на липсващия участък ще са необходими около 300 млн. лв. С днешна дата тази сума най-вероятно трябва да се умножи по две, заради ръста на цените на материали и труд.
Изпълнителите на "пътната козметика" ще се определят по най-ниска цена
Следващата седмица АПИ ще обяви и обществените поръчки за текущ ремонт и поддържане на пътищата, съобщи Андрей Цеков. Те ще се проведат по нови правила, като изборът на изпълнителя ще стане по най-ниска цена, допълни той.
Андрей Цеков определи като "неоснователни" атаките срещу решението му изборът на фирмите да стане по най-ниска цена. Качественото няма да е лошо, защото ще има контрол, каза регионалният министър.
По думите му най-вероятно новите обществени поръчки ще са за три години. Прогнозната им стойност не беше обявена.
Регионалният министър смята, че изпълнителите могат да бъдат избрани в рамките на два-три месеца при условие, че няма обжалване на процедурите.
Андрей Цеков отбеляза, че нарича тази дейност "пътна козметика", защото "пътното поддържане е рутинна дейност, която не е строителна, а спомагателна и целта е да осигурява почистване и проходимост". Това означава да се закърпят дупки, да се подмени асфалт, да се почисти сняг, да се изрежат храсти, разясни регионалният министър.
Трета поредна година "пътната козметика" кара на "аварийни договори", след като служебното правителство на Стефан Янев прекрати предсрочно сключените по времето на ГЕРБ заради пороци - основни пътни ремонти се възлагаха като текущи и по този начин се заобикаляше Законът за обществените поръчки.
От 2021 г. бяха обявявани няколко обществени поръчки. Всяка една беше прекратявана след смяната на властта. Имаше дори парадокс по време на служебното правителство на Гълъб Донев да бъдат пуснати обществени поръчки, които след това бяха прекратени, а после повторно пуснати.
Те също бяха прекратени след идването на власт на правителството на акад. Николай Денков заради пороци - разпределянето на около 4 млрд. лв. в рамките на два - три дни, след като стана ясно, че ще има кабинет на ГЕРБ-СДС-ПП-ДБ.
Това стана на 14 юли, след като разпоредената от Андрей Цеков проверка откри редица нарушения - липса на прозрачност, субективно оценяване, нарушения по Закона за обществените поръчки. По този начин са създадени условия за неефктивно и непрозрачно изразходване на публичните средства, каза регионалният министър.
Магистрални връзки със съседните страни
Осигуряване на скоростни връзки на България със съседните ѝ страни е сред приоритетите на министър Цеков. Той отбеляза, че страната ни има една единствена магистрална връзка - с Турция.
До края на годината България трябва да се свърже с магистрала и със Сърбия. Дотогава трябва да приключи изграждането на магистрала "Европа" в участъка до граничния пункт, който се проточи прекалено дълго във времето. Последният участък до София ще е готов през 2024 г.
Другото ключово направление, по което се работи, е коридор номер ІV от границата с Румъния при Видин през Ботевград и София по магистрала "Струма" до ГКПП "Кулата" с Гърция.
По думите на Андрей Цеков до края на 2024 г. ще е готов скоростният път между Мездра и Ботевград. Пътят ще е готов до края на 2023 г., а през следващата ще се изпълняват кръстовищата на две нива, уточни той.
Участъкът между Видин и Монтана също ще е готов до края на 2024 г., обеща регионалният министър. "За съжаление отсечката между Монтана и Мездра е в зародиш и от 2020 г. не са предприемани никакви действия за избор на трасе", каза Андрей Цеков.
Магистрала "Струма" в участъка през Креснеското дефиле ще се строи. Няма проблем с изграждането на източния обход на Кресна, за който има избрани изпълнители, и по който строителството вече започна, каза Цеков. Този маршрут, който е с габарит 10.50 метра, само с две ленти без аварийна, както е при магистралите, е за движение в посока от Гърция към София.
Според Цеков вариантът автомобилите да минават по сега съществуващия път в посока към Гърция е "неудачен вариант". Затова се работи и този път да бъде изнесен в източна посока. От обясненията на Андрей Цеков стана ясно, че те нямат положителен отговор от страна на партньора им в управлението - ГЕРБ-СДС.
Регионалният министър отбеляза, че магистралата през Кресненското дефиле трябва да бъде завършена до края настоящия програмен период, който финансово приключва през 2030 г. В противен случай има риск България да връща всички средства на Еврокомисията, дадени до момента за строителството на магистрала "Струма", отбеляза Андрей Цеков.
Министерският съвет ще реши съдбата на магистрала "Хемус"
Дострояването на магистрала "Хемус" между София и Варна ще се реши от Министерския съвет в рамките на един месец, стана ясно от обясненията на Андрей Цеков.
В момента има създадена работна група, която трябва да предложи решение.
"Моето виждане е, че общественият интерес налага час по-скоро да строим магистрала "Хемус", каза Андрей Цеков.
Неговото мнение е, че сегашните договори между държавната "Автомагистрали" и частните фирми трябва да станат нормални строителни договори, които да бъдат индексирани с до 30 процента.
Нова пътна стратегия
Регионалният министър определи ситуацията в пътния бранш като тежка. Стратегията, приета през 2015 г. изтече в края на 2022 г. Сега има нужда от спешно изготвяне на нова пътна стратегия, каза Андрей Цеков.
За целта вече е подписан договор със Световната банка и Европейската инвестиционна банка за оказване на техническа помощ за разработването на документа. Това ще отнеме между 12 и 18 месеца, т.е. в края на нашето управление ние ще имаме стратегически документ, по който да се работи, отбеляза Андрей Цеков.
По думите му целта е "най-сетне да се изостави работата на парче и да се работи по стратегически приоритети".
Mediapool