Новоизбраните кметове да приоритизират работата си по проектите с европейско финансиране заради изтичащ в края на годината срок за договаряне по програмния период 2014-2020 г. - това призова в интервю за БНР заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.
Част от кметовете имат възможност да продължат текущата си работа. Тези, които сега ще встъпят в длъжност, следва да се запознаят с всички текущи проекти, изпълнявани от общините и финансирани с европейски средства, особено засягащите инфраструктурни обекти, посочи тя.
На 31 декември тази година изтича срокът за договаряне на проектите по програмния период 2014 – 2020 г.
"Буквално кметовете ще имат 8-9 седмици да анализират статуса на всеки проект и ако могат, да оптимизират сроковете."
Има рискове заради сложността на проектите, каза Ангелина Бонева, визирайки дейности в социалната, здравната и образователната сфера.
Получава се застъпване на края на единия програмен период с началото на новия програмен период и със срокове по ПВУ, отбеляза заместник-министърът. Затова според нея ще е трудно до края на годината да има готови договори и одобрени проекти от новия период – "тук може би ще имат глътка въздух кметовете".
Регионалните съвети за развитие в новия им състав ще направят приоритизация на проектите, съобщи Бонева в предаването "Хоризонт до обед" и прогнозира:
"Ще вървим към одобрени проекти в началото на 2024 г. До края на тази година не е реалистично. Но е важно да спасим парите и да действаме по Плана за възстановяване, където срокът за усвояване е доста по-кратък."
Интересът е надвишил четири пъти наличния ресурс на програмата за обновяването на многофамилните жилищни сгради по ПВУ, уточни още Ангелина Бонева.
"Там са три нива на работа – етажните собствености, в общинските организации и при нас. Тези три нива имат сложност и заради многото проекти, наличие на неточности, непълноти. За да не отхвърляме на формален принцип проекти, върнахме обратна връзка на кандидатите и очакваме от тях те да върнат съответно разяснения, така че може би в началото на декември да можем да съобщим резултатите от класирането. И да оставим време тези, които не са класирани, да подадат в рамките на етап 2 на процедурата проектите."
Бонева анонсира удължаване на срока за документацията по етап 2:
"Поне до края на януари смятам, че е целесъобразно."
Запитана ще имат ли предимство участниците в първия етап тя коментира, че формално няма такова изискване, но тъй като те имат готови технически паспорти и енергийни обследвания на сградите и документацията на голяма част от кандидатите вече е в изряден вид, това ще им даде предимство.
Първата процедура – за енергийна ефективност на административните сгради, е била придвижена по-бързо. По този механизъм много общини ще могат да се възползват от обновяване на техните сгради, обясни заместник-министърът на регионалното развитие.