В момента се изготвя техническият проект и се извършват сондажните проучвания на трасето на АМ „Струма“ от Кресна към София, което ще върви по западните склонове на Пирин. Строителното разрешение се очаква да бъде издадено в началото на следващата година. Изграждането на магистралата ще продължи 44 месеца, което означава, че тя ще е готова до края на 2028 г. или началото на 2029 г., съобщава Еко Новини.
Избраният вариант е Г 10/50, което означава габарит на трасето в една посока от 10,50 метра. На много места, там където ще има изкачвания, трасето ще е с три платна, като едното ще е за бавно движещи се транспортни средства. За безопасност на всеки 500 метра ще има аварийни отбивки.
Заради строгите екологични изисквания по трасето се предвижда изграждането на 18 виадукта, 5 тунела, 3 надлеза, 3 подлеза и 80 съоръжения за преминаване на животни. Необходимостта да се съхрани и защити биоразнообразието предопределя сложността на строителството и неговата по-висока стойност. Отделно, за лесната транспортна достъпност на жителите на Кресна е предвиден обходен път с 3 моста, 2 тунела, 1 виадукт, 3 селскостопански подлеза и 15 съоръжения за животни. Община Кресна предвижда до пътен възел Кресна да бъде изграден на площ от 25 дка паркинг със зона за търговия, пазар и заведения.
Зелените продължават саботажа
Въпреки че проектът за изграждане на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле изпълнява всички европейски екологични норми, включително и голяма част от изискванията на зелените неправителствени организации, те отново се опитват чрез съдебни хватки да забавят старта на строителството. Еколозите загубиха 12 от общо 14 дела, които водят срещу намерението на държавата да довърши АМ „Струма“, с което да намалеят катастрофите и загиналите, и да се облекчи трафикът на този най-смъртоносен път в Европа, на който са 76 загинали, а над 400 са ранени.
Вчера, 8 октомври, се е гледало предпоследното дело. На него адвокатът на зелените отново е направил искания за спиране на процедурата по издаване на строителното разрешение.
Добрата новина е, че Върховният административен съд преди месец допусна предварително изпълнение на решението на Министерството на околната среда и водите, че не е необходима нова Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на трасето от Кресна към София, защото такава има влязла в сила от 2018 г., която също е била обжалвана от зелени неправителствени организации. Този акт на МОСВ е предпоставка процедурите по издаване на строителното разрешение за довършването на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле да продължат.