Новини

Български зелени НПО притискат Бернската конвенция да спре довършването на АМ Струма през Кресненското дефиле

14.11.2024 16:43
Български зелени НПО притискат Бернската конвенция да спре довършването на АМ Струма през Кресненското дефиле

Въпреки черната статистика - 76 загинали и над 400 ранени в Кресненското дефиле, в началото на ноември тази година няколко български зелени неправителствени организации изпратиха пореден (девети) сигнал до Бернската конвенция с настояване да се спре довършването на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле, пише Еко Новини. 

В почти 60 страници са описани неистини, полуистини и откровени лъжи по казуса с магистралата, с внушението, че българските граждани са против изграждането на АМ "Струма". Това е пълна фалшификация на реалността. Напротив, няма български гражданин или институция, освен екоактивистите, които да са против.

 

 

 

Трасето от Кресна към София, наречено Източен вариант Г10/50, е определено от Министерския съвет като обект от национално значение, свързан със сигурността на страната и живота и здравето на гражданите. Проектът за довършването на АМ "Струма" беше одобрен не само от българското правителство, но и от Европейската комисия. Затова за еколозите остава последният шанс да използват лобистките си контакти за въздействие върху членовете на Секретариата на Бернската конвенция, за да спрат изграждането на АМ "Струма".

Основният мотив, който еколозите използват, за да блокират изграждането на АМ "Струма" е, че ще се нарушат местообитанията на няколко вида влечуги, включително два вида змии и два вида костенурки. Поради тази причина те искат и нова оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) - процедура, която след връщането на двуинстанционното обжалване на обекти от национално значение, ще отнеме между 3 и 5 години, т.е. АМ "Струма" се отлага за след 2035 година.

Еколозите също твърдят, че в района има вълци и мечки, за които магистралата би била опасна, въпреки че по сегашния път в дефилето никога не е имало инцидент с хищници.

В жалбата си до Бернската конвенция еколозите оспорват и одобрената през 2017 г. оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), която след тяхно обжалване беше потвърдена от Върховния административен съд. Те също така заявяват, че не признават решенията на ВАС по 14-те дела, които водят срещу довършването на АМ "Струма" през Кресненското дефиле. Съдът непрекъснато отхвърля жалбите им като неоснователни или недопустими, посочвайки, че липсва правен интерес, тъй като строителството на магистралата не засяга пряко дейността на зелените НПО. Въпреки това, зелените продължават да подават нови жалби от различни НПО.

Зелените организации се оплакват, че срещу тях се води кампания

В изложението до Бернската конвенция еколозите твърдят, че цялата държавна машина е срещу тях. Това твърдение е далеч от истината. Държавата дълги години толерираше екологичните НПО – те получиха 9 милиона лева за определяне на зоните по "Натура 2000". Над 35% от територията на България беше включена в "Натура 2000", където икономическата дейност е ограничена, оставяйки цели райони да пустеят. Зелените бяха допуснати и до управлението на Министерството на околната среда и водите, но злоупотребите им с власт и влияние доведоха до блокиране на големи инфраструктурни проекти за милиарди левове. Въпреки милионите грантове от бюджета, еврофондовете и подкрепата на определени медии, хората не ги възприемат като защитници на природата, а като политици, защитаващи лични и корпоративни интереси. На предишните избори партията им "Зелено движение", начело с Тома Белев, получи едва 9000 гласа и поради тази причина не участваха в последния вот на 27 октомври.

Местни хора от Югозападна България не издържаха на провокациите на зелените и показаха лицата на екоактивистите, които блокират АМ "Струма" и са виновни за жертвите и целогодишните задръствания в дефилето.

Не само АМ "Струма" не се строи заради тях, но и магистралата "Черно море". Тунелите "Шипка" и "Петрохан" също са жертва на зелените.

Поради екологични причини, свързани с интересите на няколко зелени НПО, от години е блокирано и изграждането на язовир "Черни Осъм", което оставя областите Ловеч, Габрово и Плевен на воден режим.

Потърпевша от зелените е и най-голямата водна централа в България – ПАВЕЦ "Чаира". Разширението ѝ ще се забави с десетилетия, тъй като бившите министър и зам.-министър на екологията Борислав Сандов и Тома Белев включиха разширението на яз. "Яденица" в защитената зона "Ниска Рила", където има забрана за строителство. Това означава край на този жизненоважен обект за енергийната система.

Единственият шанс за зелените да спрат или забавят довършването на АМ "Струма" през Кресненското дефиле е чрез Бернската конвенция. Делегации от екоактивисти начело с бившите съпредседатели на Зелено движение, Андрей Ковачев, Петко Ковачев и Даниел Попов, ежегодно участват в сесиите на Конвенцията в Страсбург. Там редовно присъства и Димитър Василев-Верин, управител на Екоучилището в село Влахи, който е сред най-активните жалбоподатели срещу АМ "Струма". Тази година срещите ще се проведат от 2 до 6 декември. Очаква се сериозен сблъсък между зелените НПО и представителите на българската държава, които трябва да защитят националния интерес. На последната сесия много приятелски държави подкрепиха довършването на АМ "Струма" като обект от общоевропейско значение. Прогнозите са, че Конвенцията няма да допусне ескалиране на евроскептицизма, който може да се породи сред българските граждани, ако изграждането на АМ "Струма" бъде спряно.

Надяваме се, че тази година ще бъде сложен край на саботажа срещу АМ "Струма", за да имаме безопасен път без тежки катастрофи със загинали и пострадали.