Коментари Новини Пътна обстановка

Експерти: Голяма част от материалите, които се използват за направата на пешеходни пътеки, не са качествени

05.03.2025 10:24
Експерти: Голяма част от материалите, които се използват за направата на пешеходни пътеки, не са качествени

Експертите от Европейския център по транспортни политики заявяват, че голяма част от материалите, които се използват за направата на пешеходни пътеки, не са качествени - няма светлоотразителни перли, не се спазват изискванията за местата, на които би следвало да се поставят "зебрите". Данните сочат, че в България между 2010-2020 г са загинали 1513 пешеходци.

"Светлоотразителните перли са особено важни в населените места. Много е важно светлоотразителността да бъде висока там, където има улично осветление, тъй като се получава разсейване на светлина и има шанс водачите да не видят пешеходеца", коментира Диана Русинова, експерт по пътна безопасност, в студиото на "Социална мрежа" по NOVA NEWS.

Експертът обясни, че има изискване в Наредбата за пътната маркировка колко пешеходеца на час трябва да пресичат, за да се направи пешеходна пътека на определено място, но много рядко се прави оглед на инфраструктурата. За проекрирането е необходимо да се прецени полето на видимост и да се прилагат по-специални мерки в райони с болници или училища, където видимостта трябва да е много добра. Русинова допълни, че е добре е да има червено или черно поле за повишаване на сцеплението на местата с повишен риск.

"От едната страна е добрата инфраструктура, но от другата страна е отговорността на пешеходците" , добави Диана Русинова. По нейни думи "легнали полицаи" трябва да бъдат поставени преди пешеходните пътеки, за да може да се даде повече време за реакция както на водача, така и на пешеходеца.