Новини

Петролът поевтиня след първите преговори между САЩ и Иран

22.06.2026 09:01
Петролът поевтиня след първите преговори между САЩ и Иран

Фючърсите на петрола „Брент“, който служи като ориентир за европейския пазар, поевтиняха с 1,19 долара до 79,38 долара за барел към 7:16 часа българско време. По-рано в търговията цената достигна 82,30 долара за барел.

Първоначалното поскъпване дойде след изявления на американския президент Доналд Тръмп за възможно подновяване на военните действия срещу Иран, както и след съобщение от Техеран за потенциално ново затваряне на Ормузкия проток.

По-късно пазарът реагира в обратна посока. Иранският външен министър Абас Арагчи обяви, че страната е получила изключения за износ на петрол и нефтохимически продукти. Това намали опасенията от прекъсване на доставките.

„Спадът се дължи основно на по-добрите изгледи за дипломатически пробив в Близкия изток, което връща надеждите за облекчаване на санкциите срещу Иран“, заяви Суганда Сачдева, основател на изследователската компания „Ес Ес уелтстрийт“.

В същото време цените на бензина в САЩ паднаха под 4 долара за галон.

Представители на Вашингтон и Техеран приключиха първия кръг от разговори в Швейцария в понеделник. Посредници в диалога са Катар и Пакистан. Преговорите започнаха по силата на меморандум за разбирателство, договорен миналата седмица, който предвижда удължаване на примирието с поне 60 дни.