Новини

Тодоров иска няколко министерства да управляват фонда за пътна безопасност

22.06.2026 19:01
Тодоров иска няколко министерства да управляват фонда за пътна безопасност

Повод за позицията му е одит на Сметната палата, който установи, че над 500 млн. лева във фонда стоят неизползвани, въпреки ръста на тежките катастрофи.

Тодоров подчерта, че средствата във фонда се събират изцяло от глоби и електронни фишове, а не от държавния бюджет. По думите му политиката не трябва да се изчерпва с увеличаване на санкциите и закупуване на нови патрулни автомобили, а да включва конкретни мерки за ограничаване на риска по пътищата.

Той посочи, че в страната има 130 критични участъка, където продължават да стават тежки инциденти. Част от тях са ремонтирани, но десетки остават без необходимите подобрения. Според него наличният финансов ресурс е можел да бъде използван за отстраняване на техническите проблеми в тези зони.

Като друг сериозен проблем Тодоров открои липсата на достатъчно лаборатории за кръвни изследвания при съмнения за употреба на наркотици. Той заяви, че от години не се организират процедури за изграждане на нови лаборатории, което води до забавяния и съдебни спорове.

Председателят на асоциацията предложи управлението на фонда да не бъде съсредоточено само в ръцете на вътрешния министър. Според него в разпределението на средствата трябва да участват и Министерството на регионалното развитие, Министерството на транспорта, Министерството на здравеопазването и други компетентни институции.

По отношение на превенцията Тодоров отбеляза, че досега за информационни кампании са отделени 77 хиляди лева, което по думите му е крайно недостатъчно.