Джеймс Бъроуз е починал спокойно, заобиколен от близките си, съобщиха негови роднини в изявление, разпространено до медиите. Те определят живота му като изключителен и подчертават трайния му принос към телевизионната индустрия. Не се уточняват мястото и причината за смъртта.
В продължение на повече от пет десетилетия Бъроуз работи като режисьор, продуцент и сценарист. В кариерата си той режисира над 1000 епизода на телевизионни продукции и печели 11 награди „Еми“.
Първото му отличие идва за работата му по сериала „Такси“, в който участват Дани ДеВито, Анди Кауфман и Тони Данза. По-късно Бъроуз режисира 236 епизода на „Бар „Наздраве““, на който е и съсъздател заедно с Джеймс Брукс. Участва и в създаването на „Фрейзър“.
Името му се свързва и с други популярни заглавия като „Теория за големия взрив“, „Майк и Моли“ и „Трета планета от Слънцето“. Още през 70-те години той налага модела на многокамерната комедия със снимачна публика и работи по продукции като „Шоуто на Мери Тайлър Мур“ и „Шоуто на Боб Нюхарт“.
Наскоро режисьорът се появи и пред камера, като изигра себе си в сериала „Завръщането“, където отново работи с Лиса Къдроу от „Приятели“.
В изявлението си семейството му посочва, че той е помогнал на поколения актьори и комедианти и е оставил значима следа в историята на телевизията.
