Новини

Синдикатите: Няма политика по доходите при растяща инфлация

26.06.2026 17:01
Синдикатите: Няма политика по доходите при растяща инфлация

Главният икономист на КНСБ Любослав Костов заяви, че бюджетът за тази година не създава условия за провеждане на сериозни реформи. В ефира на „Денят на живо” той посочи, че макар страната да има приет бюджет, срокът му на действие и заложените дефицити ограничават възможностите за реална политика.

По думите му основният проблем е липсата на политика по доходите на фона на растяща инфлация. Той обясни, че предвиденото увеличение от 5% в началото на годината е запазено до края ѝ, като към него са добавени още 1-2%. Според Костов обаче тези проценти компенсират включването на част от осигуровките в заплатите на държавните служители и реално не водят до ръст на възнагражденията.

От КНСБ предупреждават, че до края на годината ще има загуба на покупателна способност и изоставане спрямо частния сектор. Според синдиката ключовият въпрос при обсъждането на бюджета за 2027 г. ще бъде дали държавата ще приеме ясна политика по доходите.

Синдикатите настояват за адекватен механизъм за определяне на минималната работна заплата и за промени в данъчната система. Костов подчерта, че темите за доходите, минималната заплата и данъчното облагане трябва да бъдат обсъдени още през септември в открит разговор с участието на бизнеса.

Икономистът коментира и данните за бюджетния дефицит. Според него през 2025 г. са били изтеглени предварително приходи, сред които дивидент от БЕХ и средства от свръхпечалбата на банковия сектор, както и са били отложени разходи. По негови изчисления това означава, че реалният дефицит за 2025 г. е по-висок от отчетения, а настоящият – по-нисък.

Костов отбеляза още, че в държавите от еврозоната се прилага прогресивно облагане на корпоративните данъци и според него България също трябва да обсъди подобна стъпка.