Новини

Четири американски самолета излетяха от летище Васил Левски

27.06.2026 09:01
Четири американски самолета излетяха от летище Васил Левски

В края на май Министерският съвет удължи до 30 юни 2026 г. престоя у нас на до 15 самолета на Военновъздушните сили на САЩ, заедно с обслужващия ги личен състав и техника.

През последната седмица стана ясно, че американската страна е поискала срокът да бъде продължен до 30 юли. След анализ българските институции са решили престоят да остане до края на юни.

По време на парламентарен контрол министърът на отбраната обясни, че допълнителният едномесечен период има за цел да даде възможност на американските съюзници да организират следващите си действия и евентуално преместване на техниката.

Преди дни премиерът Румен Радев заяви, че България поддържа регулярен диалог със САЩ. По думите му американските самолети ще напуснат летището до края на месеца, а партньорството между двете държави ще продължи в сферата на сигурността, енергетиката, високите технологии, изкуствения интелект и икономиката.